Уилям Мортън и анестезията

Уилям Мортън е роден  през 1819 г. в Чарлтън, Масачузетс, САЩ.  Учи  в Балтиморския колеж за зъбна хирургия. От 1842 г. практикува като зъболекар.  Името му вероятно не говори нищо на  много хора.  Но  Мортън &n

2011-10-13 13:08:03
Уилям Мортън и анестезията
Уилям Мортън е роден  през 1819 г. в Чарлтън, Масачузетс, САЩ.  Учи  в Балтиморския колеж за зъбна хирургия. От 1842 г. практикува като зъболекар.  Името му вероятно не говори нищо на  много хора.  Но  Мортън  е забележителен с това, че след Крауфорд Лонг  въвежда  обезболяването при хирургически операции.

Малко са откритията, които обикновеният човек цени толкова високо и,  които така дълбоко се отразяват върху неговото състояние. Страшно е да си представим  каква е била  хирургията в онези дни, когато лекарят е трябвало да оперират  пациенти, които са  в пълно съзнание. Възможността да се пресече болката е наистина едно от най-големите благодеяния, което човек е направил на ближните си.

Като зъболекар, Мортън се специализира в поставянето на изкуствени зъби. За да стане това, обаче, първо трябва  да се извадят корените на старите зъби. По времето, когато още няма упойващи средства, това е крайно болезнено и е очевидна необходимостта от някаква анестезия. Мортън правилно преценява, че  използваният тогава  райски газ няма да е достатъчно ефикасен за неговите цели и търси някакво по-силно средство.

Чарлз Т. Джаксън, ерудиран лекар  и учен,  предлага на Мортън да използва етер. Упойващите му свойства са открити преди повече от триста години от прочутия швейцарски медик и алхимик Парацелз.  Но нито Джаксън, нито  някой друг дотогава  го е използвал при хирургична операция.

Мортън прави опити  първо върху животни (в това число върху любимото си куче), а после и върху себе си. Най-сетне на 30 септември 1846 г. се представя идеална възможност да бъде изпробван и върху пациент  за изваждане на зъб. Когато идва на себе си,  първият пациент, при когото е използвана  тази анестезия,  заявява, че не е изпитал никаква болка.

Въпреки че на операцията е имало очевидец, а на другия ден за нея е съобщено и във вестниците, тя не привлича широко внимание. Тогава Мортън моли  д-р Джон Уорън, старши хирург в Масачузетската главна болница в Бостън, да му позволи да покаже нагледно пред група медици своя метод за обезболяване. Д-р Уорън се съгласява и в болницата е насрочена демонстрация. Там на 16 октомври 1846 г.,  пред значителна аудитория от лекари и студенти по медицина, Мортън  обезболява с етер подлежащия на операция пациент, а след това д-р Уорън изважда тумор от врата му. Упойката се оказва напълно ефикасна и демонстрацията се радва на огромен успех. За нея мигновено съобщават много вестници и тя е пряката причина за широката употреба на упойката в течение на следващите  години.

След това, Мортън и Джаксън подават молба за патент. Получават го още на следващия месец, но това не пречи да избухнат противоречия.  Мортън настоява, че той има най-голяма заслуга за въвеждането на анестезията, но това се оспорва от неколцина медици и най-вече от Джаксън. Чарлз Джаксън е предложил на Мортън  да опита с етер и му е дал добри съвети как да го прилага на пациентите. Но самият Джаксън не го е използвал  при хирургична операция и преди успешния опит на Мортън не се е постарал да информира медицинските среди за познанията си върху етера. Тъкмо Мортън,  а не Джаксън рискува репутацията си, като прави публична демонстрация.  

Днес  без упойка сложни и продължителни операции са невъзможни. Публичната демонстрация на практично средство за обезболяване, извършена от Мортън в онази октомврийска утрин на 1846 г., е един от вододелите в човешката история.

Уилям Мортън умира  през 1868 година в Ню Йорк на 48-годишна възраст. Автор: Тони

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия